Žádné události |
Zveme Vás na tradiční závod O kapra Karla Hartla, tentokrát ne živého, ale v podobě sladké. Těšit se můžete na tři netradiční disciplíny sranda závodu. Rádi Vás všechny uvidíme. Budeme rádi, pokud se z organizačních důvodů přihlásíte předem, detaily http://www.cswolfdog.cz/index.php/akce/kalendar-akci/icalrepeat.detail/2024/12/14/357/-/kapr-karla-hartla-na-sladko
Přejeme všem členům klidné svátky a a mnoho úspěchů v roce 2024.
Zveme Vás na tradiční předvánoční sranda-závod v netradičních disciplínách "O kapra Karla Hartla", který se bude konat v prostorách ZKO Komárov.
OMLOUVÁME SE VŠEM ZÁJEMCŮ, ZKOUŠKA JE LETOS Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ ZRUŠENA. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.
Zveme všechny majitele československých vlčáků (i jiných plemen) na zkoušku vytrvalosti psa 26.11.2023 v Nymburku.
Více informací v kalendáři.
VYPRODÁNO!
Právě přítomno: 1135 hostů a žádný člen
23. 2. 2020 Marianka
Prítomní za KCHČSV SR: Ľuboš Zaremba, Marcela Gábrielová, František Rosík, Jana Dudíková
Přítomní za KCHČSV ČR: Kamila Nováková, František Herbrich, Jaroslava Smištíková, Dana Matušincová
Program:
1. Opravy standardu FCI 332
2. Uchovňování jedinců v ČR a SR: DLK, DM a Dw
3. Čistokrevnost plemene
1. Opravy standardu FCI 332
Na základě jednání mezi kluby v letech 2011, 2013 a 2018 dokončit opravy některých částí standardu, které se nám zdají důležité, směrem k původnímu znění před zkracováním a chybným překladem na FCI. KCHČSV v SR již podal žádost na FCI na některé z úprav, zatím ale bez odezvy.
Závěr:
KCHČSV v ČR společně s KCHČSV v SR žádá o opravu standardu zpět k původnímu znění v následujících (zvýrazněných) bodech, které vlivem zkrácení a překladu na FCI ze standardu zmizely.
· Délka těla : Výška v kohoutku = ne více než 10:9
· Výška v zádi je o 1-2 cm menší než výška v kohoutku.
· Tlama: Suchá, ne široká, rovný hřbet nosu. Spodní čelist je silná.
· Ocas je vysoko nasazený, od kořene ocasu je rovný. Volně spuštěný dosahuje hlezenní kloub (pätový kĺb, hock joint) a je celý dobře osrstěný. Při vzrušení obyčejne pes nese ocas srpovitě vzhůru.
· Vady:
Jakýkoli chybějící zub je považován za vadu.
· Vylučující vady:
Jakýkoli chybějící zub.
Nepravidelný skus, předkus, podkus.
· Oprava chyby, která je v pouze anglické verzi standardu, kde je namísto Rear pastern uvedeno chybně Hock:
Rear pastern: Long, clean. Position almost vertical to the ground.
2. Postupy při uchovňování jedinců, DLK, DM a Dw
DLK v ČR
KCHČSV v ČR má v současné době podmínku chovnosti DLK 0. V souladu s poznatky moderní veterinární ortopedie se domníváme, že DLK 1 odpovídá stupněm postižení zvířete DKK C na spodní (horší) hranici hodnocení.
Všichni námi oslovení veterináři v ČR specializovaní na ortopedii se shodli, že připuštění do chovu jedinců s DLK 2 a 3 je z jejich pohledu zcela nemyslitelné a dále, že dle výsledků statistik jiných plemen se DLK z chovu hůř eliminuje než DKK. V ČR je povinné RTG loktů již řadu let, ale dosud jsme měli jen pár ojedinělých nálezů DLK. Proto není poslední Konferencí 2018 schválený požadavek na vyřazení všech DLK postižených jedinců pro chov závažné omezení a nehrozí zde zúžení krevní základny.
DM a Dw v ČR
V posledních dvou letech jsme nezaznamenali chybu v žádné laboratoři při vyhodnocení těchto dvou onemocnění. Proto budeme na Konferenci navrhovat povolení odvození výsledků těchto dvou testů od rodičů, pokud jsou oba N/N, a to v souladu se Směrnicí ČMKU pro zápis do průkazu původu při potvrzení o ověření parentity. Do PP bude uvedeno „clear po rodičích" nebo „normal po rodičích".
DLK v SR
KCHČSV v SR zatím neplánuje zavést povinné RTG loktů, většina chovatelů a majitelů je ale dělá dobrovolně spolu s DKK.
DM a DW v SR
Vzhledem k množství chybných testů není možné zatím odvozování schválit.
3. Krížence – riešenia a ako s tým zaobchádzať
Zástupci obou klubů projednali hodnocení psa Dorren ŠP provedené v laboratoři Genomia a celkovou situaci ohledně čistokrevnosti zvířat v ČR a v SR. Výbor KCHČSV v ČR zašle vyjádření Genomie k této věci Výboru KCHČSV v SR.
Zapsala:
Kamila Nováková