Žádné události |
Právě přítomno: 620 hostů a žádný člen
Kryptorchismus (nesestouplé varle) je závažná dědičná vada. Může být jednostranný (častěji pravostranný) nebo vzácněji oboustranný. Sestoupení varlat u samců se děje prostřednictvím různých hormonů. U lidí se uvádí, že za poruchu sestupu varlat je obvykle odpovědná porucha endokrinní regulace buď na úrovni osy hypothalamus-hypofýza-varle, nebo snížená (případně i chybějící) stimulace Leydigových buněk luteinizačním hormonem (LH) nebo choriovým gonadotropinem (HCG), dále defekt 5-reduktázy, která konvertuje testosteron na dihydrotestosteron. Přesná příčina kryptorchismu u psů zatím není přesně objasněna, ale s největší pravděpodobností bude tato vada obdobná u většiny savců. Je pravděpodobné, že vadu přenášejí i feny. V chovu všech domácích zvířat je kryptorchismus běžný. Přenašeče zatím nelze nijak identifikovat, jedině tím, že už se jim takové štěně narodilo. Pokud štěně spí nebo je zcela v klidu, měla by být obě varlata hmatná v šourku normálně v pěti, nejpozději v sedmi týdnech, u velkých plemen i o něco později. Pokud ne, už to není normální, a někde je chyba, a to i v případě, že varle dodatečně sestoupí. Udává se, že pokud není varle sestouplé v osmém týdnu věku, je asi 50% pravděpodobnost, že již nesestoupí. Pokud je tedy majitel štěňátka nezkušený, je dobré, aby vyčkal do deseti týdnů věku štěněte, a poté, pokud stále nejsou varlata v šourku, navštívil veterináře nebo některého ze zkušených chovatelů. Pravděpodobnost sestupu varlat lze zvýšit pomocí hormonální léčby, ale pouze od 2 do 4 měsíců věku, její účinnost však je značně sporná a zdraví štěněte hormonální procedura nijak nepřidá. Případně lze také využít homeopatika. Problém může být i anatomický, velmi úzký nebo neprůchodný tříselný kanál, skrze který varle nemůže z dutiny břišní do šourku sestoupit. Kromě klasického typu kryptorchismu se ještě může stát, že varle je na svém místě, ale dodatečně a nevratně zmizí. To je způsobeno nedostatečným uzavřením tříselného kanálku po sestoupení varlete. Varle je vytaženo zpět do dutiny břišní. Tato vada se pravděpodobně bude dědit trochu jiným způsobem.
Kryptorchismus je vada vylučující psa z chovu. Veterináři obvykle doporučují vyjmout nesestouplé varle operativně z těla, varle je v břiše vystaveno vyšší teplotě, než kdyby bylo umístěno normálně v šourku. Z tohoto důvodu je v pozdějším věku 13x vyšší pravděpodobnost nádoru varlete než je běžné, většinou jsou to nádory nezhoubné, ale asi 10% z těchto nádorů degeneruje na maligní, tedy zhoubné. Operace ale není úplně banální, záleží také na tom, jestli je varle uloženo v dutině břišní nebo v tříslech. Je tedy na uvážení majitele, zda ji podstoupí. Operace se provádí vždy až po dosažení plné dospělosti, pokud možno do 4 let věku psa. U varlete uloženého v dutině břišní také hrozí vzácně torze varlete, což je život ohrožující a velmi bolestivý stav. Dál se vzácně u kryptorchidů může objevit hyperestrogenismus, který může vést ke změnám v kůži. Kryptorchismus může také vzácně vést k problémům s chováním, podporovat úzkostné chování a vést k agresivitě s rostoucím věkem.
Dalšími typy problému, ale vzácnější, jsou monorchismus, kdy se jedno varle vůbec nevyvine a anorchismus, kdy se nevyvine vůbec ani jedno varle. V případě anorchismu jedinec následkem nedostatku testosteronu nevykazuje příliš vnější samčí pohlavní znaky. Také ojediněle může dojít k situaci, kdy varle sestoupí, ale uloží se mimo šourek.
Kamila Nováková