Články

Gratulujeme Kamile Novákové s Budulínkem z Molu Es k 6. místu na Mistrovství ČR stopařů všech plemen 2021

Kategorie: Výchova a výcvik
Aktualizováno 25. březen 2022
Zveřejněno 25. březen 2022
Napsal Helena Jahelková Zobrazeno: 712

Stopy se považují za královskou disciplínu sportovní kynologie. A není divu, protože často je to stopa, která rozhodne o pořadí i ve všestranných závodech. Pes ve stopách ve sportovní kynologii by měl jít přesně tam, kde před tím prošel člověk, jehož stopu pes sleduje. Můžete navrhnout, že je to lehké a pro psa přirozené, ale co když fouká vítr? Pes na sportovních stopách nejde po nejsilnějším pachu, ale po jeho zdroji, sleduje pach těsně při zemi, a tak je schopný se vypořádat i s foukajícím větrem, s různými přechody terénu a podobně. Kromě chutě pracovat a stopovat tedy pes na každé stopě získává nové a nové zkušenosti, pach se chová různě podle povětrnostních vlivů a podle terénu.

Číst dál: Gratulujeme Kamile Novákové s Budulínkem z Molu Es k 6. místu na Mistrovství ČR stopařů všech...
 

Yahoo z Molu Es - aktivní záchranář Horské služby

Kategorie: Výchova a výcvik
Aktualizováno 25. listopad 2018
Zveřejněno 23. listopad 2018
Napsal Helena Jahelková Zobrazeno: 2461

Yahoo  Molu Es pracuje u Horské služby a jako vůbec první čsv v ČR v historii složil atest MV. Zde kopíruji zaslaný příspěvek jeho psovoda, Aleše Bittnera:

Dovolím si osobního pohledu popsat atest Ministerstva vnitra pro plošné pátrání a atesty Horské služby - "letní plošnou" část. 

Atest MV měl 2 praktické části - hledání ztracených v terénu pomocí psa a jednu teoretickou část - test.

Nejprve jsme v odpoledních hodinách absolvovali denní pátrání. Pomocí vojenské mapy (žádná GPS, telefon - nic co má baterky nebylo povoleno) jsme měli vyrazit ze základny ke štábu. 2,6km dlouhý nástup jsme měli prohledat do 10m od cesty. Někde byl 1 figurant. Pes zde měl prokázat, že figuranta nenapadá, a že dostatečně označuje nález. Po nálezu měl prokázat, že je schopen zůstat na místě a dát psovodovi prostor na ošetření raněného. O kvalitu samotného ošetření nešlo. Pak jsme došli ke štábu, kde jsem se dozvěděl prostor, který máme propátrat. Zakreslil jsem si jej do vlastní mapy a spolu se zkušebním komisařem jsme se vydali ke svému sektoru, který měl rozlohu 5 ha. V něm byli schovaní 1-4 figuranti, časový limit 30 min. Za každý nález +3 min. V případě 4 založených figurantů a 3 nalezených máte tedy celkem 39 min. Podstatou denní části je se umět zorientovat v papírové mapě, vědět přesně, kde se člověk nachází. Důležitá je taktika vzhledem k větrným a terénním podmínkám. Figuranti jsou maskovaní, z cca 5 m je člověk určitě neobjeví, někdy ani když šlápnete přímo vedle. Je bezpodmínečné naleznout všechny v ploše umístěné figuranty.

Číst dál: Yahoo z Molu Es - aktivní záchranář Horské služby
 

Velikonoční výcvikový víkend v Jevišovicích

Kategorie: Výchova a výcvik
Aktualizováno 16. květen 2017
Zveřejněno 15. květen 2017
Napsal Eliška Riegerová Zobrazeno: 2877

O Velikonocích se tradičně koná v Jevišovicích výcvikový víkend pro československé vlčáky. Já osobně jsem si uvědomila, že jsem zde letos byla po páté, ale našli se i tací, co tvrdili, že dorazili po sedmé nebo po osmé, dopočítat přesně, jaký to byl letos ročník, se nám ale nepodařilo J Tradice sahá asi hluboko do historie ;)

Za ty roky se tu vystřídalo už několik výcvikářů a taky pěkná řádka účastníků psích a lidských… Inu za osm let jsou už i z malých štěňátek vlčí dámy a pánové v letech J Co se ale nemění, je místní kvalita výcviku a neopakovatelná atmosféra. A letošní ročník nebyl výjimkou.

Mates Petrnek, již z několika akcí s našimi šedivci sžitý, dorazil nechat se okusovat, šikovná Hanka Černohorská se ujala kontrolování nešikovných psovodů na stopách, a premiéru s našimi vlky měla Lada Studýnková, která si vzala na starost mučení páníčků na poslušnosti. Stanovený limit maximálně patnácti cvičících psů se naplnil (a ještě jsme museli bohužel řadu zájemců odmítnout), takže jsme měli od rána do večera o zábavu postaráno. Jen skončily ranní stopy, už se první snaživci chystali na place na poslušnost a po obědové pauze už čekal v maketě Mates J

Číst dál: Velikonoční výcvikový víkend v Jevišovicích
 

O akci „Přednáška Theodora Krajčího pro členy KCHČSV na téma poslušnost“ 1.10.2016 v ZKO Nýřany

Kategorie: Výchova a výcvik
Aktualizováno 24. leden 2017
Zveřejněno 12. leden 2017
Napsal Helena Jahelková Zobrazeno: 2935

Přednášky Theodora Krajčího, toho času instruktora a metodika kynologie PČR (a zároveň mezinárodního rozhodčího a rozhodčího i účastníka MS) se zúčastnilo celkem 13 lidí v komorní atmosféře klubovny ZKO Nýřany. Pokud někdo čekal nabubřelého policistu se svazarmovskými návyky, byl určitě zklamán. Přivítal nás svým chováním nenápadný, příjemný pán, který půlhodinové zdržení účastníků přednášky komentoval se slovy, že čévéčkaři jsou stejného rázu jako jejich psi.

Číst dál: O akci „Přednáška Theodora Krajčího pro členy KCHČSV na téma poslušnost“ 1.10.2016 v ZKO Nýřany
 

Coursing

Kategorie: Výchova a výcvik
Aktualizováno 25. srpen 2016
Zveřejněno 23. leden 2015
Napsal Jana Zítková Zobrazeno: 5329

"Jen počkej, zajíci!"

Coursing je terénní běh psa za umělou návnadou – terénní dostih. Běhá se na louce nebo na poli, živého zajíce nahrazuje igelitový střapec tažený navijákem přes kladky, který pes honí buď sám, ve dvojici, nebo ve trojici. Střapec simuluje přirozený běh zajíce (prvotní úprk, kličkování, vysílení). Je tedy tažený nejdříve rovně, zrychluje, po nabrání rychlosti následují zatáčky a cílová rovinka, kde je umožněno psovi "zajíce" ulovit. Na dráze se můžou vyskytovat překážky – balíky slámy, živý plot, křoví, kopec hlíny apod.

Tento sport je jako dělaný pro československé vlčáky – přirozeně se vyřádí jako při opravdovém lovu, dráha je nutí přemýšlet a spolupracovat. Úspěšný lov psu také zvedá sebevědomí a zlepšuje psychickou vyrovnanost.

Často se setkávám s otázkou, zda pak pes nebude lovit i při běžné vycházce: záleží na tom, jak máte zvládnuté přivolání. Pes který nemá přivolání, neposlechne ani bez coursingu a naopak pokud máte dobře zvládnutý povel "ke mně", neměl by být problém psa odvolat z jakékoli situace. Navíc každý průměrně inteligentní pes pozná rozdíl mezi kusem igelitu a živým zajícem :-). Přivolání by ale mělo být zvládnuté dříve než vyrazíte na první coursing.

Číst dál: Coursing
 

Jak se Cenzie stala záchranářkou

Kategorie: Výchova a výcvik
Aktualizováno 7. říjen 2015
Zveřejněno 9. duben 2014
Napsal Daniela Adámková Zobrazeno: 4711

Celý příběhVyhledávání osob v sutináchVyhledávání osob v sutinách s mojí Cenzie z Hvozdecké kotliny začal v roce 2007. Tenkrát jsem se rozhodovala pro svého prvního psa. Jednoznačně jsem byla rozhodnutá pro plemeno Leonberger - svým vzhledem a především svou krásnou srstí připomínal krále zvířat. V té době jsem občas zašla vyvenčit pejsky do útulku v Třebíči a tam jsem se poprvé setkala s plemenem Československý vlčák. Pan Pes jménem Yago měl svůj vlastní kotec a nebylo možné jej umístit. Také nebylo možné s ním jakkoliv přijít do kontaktu. Tehdy stačil jeden jeho vlčí pohled a byl to právě on, komu vděčím za svoji perfektní Cenzie.

Spolu s rodinou jsme se rozjeli do Hvozdu za skvělými manžely Švecovými. Dozvěděla jsem se o tomto plemeni jak klady, tak zápory. Důležité je vědět hlavně zápory, aby s nimi člověk mohl počítat. Mě ale vůbec nic neodradilo, naopak…

Číst dál: Jak se Cenzie stala záchranářkou
 

Halla - první šampion práce v historii ČSV

Kategorie: Výchova a výcvik
Aktualizováno 7. říjen 2015
Zveřejněno 9. únor 2014
Napsal Katja Tsupari Zobrazeno: 4835

Když Halla se svou majitelkou a trenérkou Katjou, autorkou tohoto článkuHalla se svou majitelkou a trenérkou Katjou, autorkou tohoto článkuke mně domů dorazila Halla (Without Ear Sirius z Molu Es) jako osmitýdenní štěně, pracovní výcvik a skládání zkoušek jsem s ní vůbec v plánu neměla. Chtěla jsem z ní mít spolehlivého, vychovaného člena rodiny, který nemá problém s mými dětmi a jejich kamarády, a kterou mohu vzít bez problémů všude mezi lidi. Za cíl jsem si stanovila, že Halla bude ovladatelná natolik, že mě bude moci na volno doprovázet při vyjížďkách a na procházkách v lesích. Jako první jsem se soutředila na vybudování očního kontaktu a na přivolání za každé situace. Také jsem ji naučila, že krmení a pamlsky si musí odpracovat. Tyto základy byly nepostradatelné od začátku našeho každodenního soužití a snadné navázání očního kontaktu se mi s Hallou už mnohokrát osvědčilo. Ať už se kolem nás semele cokoliv, Halla se mi vždy nejdřív podívá do očí, jako by říkala: “Tak copak s tím uděláme?” Jídlo je pro Hallu ta nejvyšší odměna, a jen díky tomu se mi ji podařilo tak dalece vycvičit, protože postrádá loveckým instinktem nabuzený zájem o hračky, natož aby si ráda hrála.

Číst dál: Halla - první šampion práce v historii ČSV
 

Z galerie